Historie Blatenské desetihodinovky
1.ročník se rozhodli uspořádat víceméně jako podnikovou akci v roce 1983 zaměstnanci provozovny Hromosvody v OPMH K.Vary. Závodu se zúčastňovalo zpočátku kolem 20 borců. První kolo bylo nesoutěžní - účastníci jej objeli společně a střídali se ve vyšlapávání stopy. Teprve po projetí cílem prvního kola se začlo bojovat o každou příčku ve výsledkové listině. V dalších letech se úspěšně a v kamarádském prostředí konal závod každým rokem až do roku 1990. Od té doby se však nedařilo závod uspořádat, většinou z důvodu časové vytíženosti jednotlivých členů organizačního výboru, nebo kvůli nedostatku sněhu.

V roce 2000 jsme se opět pokusili tradici Blatenské desetihodinovky obnovit, tentokrát se nám podařilo poprvé zajistit i strojově upravené stopy, takže kvalita závodu se významně zvedla. Díky mírně posílenému "marketingu" se i zvedl počet účastníků - závodu se zúčastnilo bezmála 60 závodníků. Rekord trati (130 km) se však podařilo pouze vyrovnat.Trocha historie o Blatenském vrchu a okolí
Nejmladší a zároveň nejvýše položená z trojice krušnohorských rozhleden karlovarského okresu stojí na Blatenském vrchu. Pochází z roku 1913 a za svůj vznik vděčí Spolku pro zimní sporty, působícímu tehdy v nedalekém městečku Horní Blatná, jehož členové měli velké ambice přeměnit okolí na centrum turistiky a sportování. Požádali proto známého chebského architekta Karla Matusche o vypracování projektu horského hotelu, spojujícího v sobě možnosti ubytování, stravování a vyhlídky do kraje. Realizace projektu, jehož náklady byly vyčísleny na třicet tisíc korun, byla zahájena na jaře 1912 a dokončena v létě roku následujícího. Hotový objekt oficiálně uvítal první návštěvníky 5.července 1913. Při té příležitosti byla věž hotelu slavnostně pokřtěna jménem rakouské arcivévodkyně Zity.
V poválečném období připadl objekt pohraničníkům. Ti jej zanechali v takovém stavu, že musel být v padesátých letech sbourán. Zůstala pouze osamoceně stojící rozhledna. O její údržbu se již řadu let dobrovolně starají ochránci přírody.

Takhle to na Blaťáku vypadalo na začátku století... ...a tak to vypadá teď:
Takhle to vypadalo na začátku století... ...a takhle to tam vypadá teď.

Z knihy Rozhledny Čech, Moravy a Slezska (Jan Nouza - Nakladatelství 555 - 1999)